ביקורות הקוראים

ירון לונדון

שמעון, קראתי בשקיקה. ספר מלא תשובה ורווי המון פרטים מרתקים. 

אין ספר שאתה יודע לאהוב מעומק הלב ולשנוא בלי פשרות. אשמח אם תבוא ל"גאולה ולונדון" לדבר עליו.

אבי בניהו

חשבתם שלאחר הבחירות יהיה כאן שקט??

הפוך גוטה.

את שמעון שבס אני מכיר שנים, או שהוא מדבר – או שלא.

והספר שלו שיצא לאחר הבחירות בהוצאת ידיעות אחרונות רצוף בגילויים מסמרי שיער (גם על אישים חיים..) וחשוב מאוד להיסטוריה הפוליטית, מדינית וביטחונית שלנו.

יש למה לחכות.

דורון מסד

שמעון, קניתי את הספר הבוקר ולא עזבתי אותו כל היום עד עכשיו, הספר מרתק כל שניה ומרגש, בין כל הפרקים כמובן שגבעתיים קן בורוכוב הנח"ל והמון שמעות שהכרתי ואני מכיר חיברו אותי עוד יותר לספר. המון מידע והמון נושאים למחשבה.

בקיצור, לי היה תענוג ענק לקרוא. דרך אגב אני בטוח שאם היית שותף למרוץ של כחול לבן היינו במקום אחר. רק בריאות וחיים מאושרים.

עו"ד משה שחל

בעבר חבר הכנסת ושר בממשלות ישראל

שבס יקר,

קראתי ברצף את ספרך שמעון שבס/חבר, שריגש אותי בפרקים מסוימים עד דמעות.

הספר הזה זה אתה – חד, מקיף, לא מתחנף ולא מתייפיף, מדויק ומבקר – והביקורת מעלה בזכרוני את דברי ירמיהו, לאחר שהוא משמיע באוזני העם את ביקורתו, הוא אינו מנער את חוצנו מהם, והתוכחה של ירמיהו כנעוצה בזיקה שלו אל העם, אל המדינה ואל החברה: "את אשר יאהב יוכיח".

 

בפרקים האישיים שלך חידשת לי פרטים שלא ידעתי עליך. ובפרקים של פעילותך כעוזרו של רבין כשר הביטחון, ובמיוחד כ"מנכ"ל של המדינה" בתקופת רבין ראש הממשלה, אותה אני מכיר מקרוב, הערכתי תמיד את האנרגיות שלך ובעיקר את נאמנותך, תכונה שאני מעריך מאוד.

 

לא הכרתי את קורות המשפחה בה רינה, ואביך, פייבל שבס, היו מרגשים עד דמעות, ואולי כאן מבט אישי, אביך התגורר בביתו של הרב כדורי בבגדד, בעת שירותו בצבא הבריטי. אמי משתייכת למשפחת הרב כדורי, ומשפחת כדורי בהונג קונג.

 

פרק הסיום בספרך מבטא את רגשותי האישיים, ואמירתך אחרי רצח רבין "הלכה לי המדינה", מהדהדת אצלי עד היום, אך כמוך כמוני, יש לי שישה נכדים שאני אוהב עד כלות. אסיים באופטימיות, עוד יהיה טוב.

אפרים (פרוייקה) איצקוביץ

חברות וחברים יקרים. אני באמצע קריאת סיפרו של שבס. ברשותכם מספר תובנות.

לטעמי ספר טוב הוא ספר שגורם לך לרצות ״לטפס״ לתוך הספר ולהיות בתוך העלילה.

הספר ״חבר״ הוא כזה ונותן לקוראים ולקוראות,  את התחושה הזו מבלי להכיר באופן אישי את רוב הדמויות. עבורנו החברות/ים זה הרבה הרבה יותר. אנחנו בתוך הספר וחלק מהעלילה שלו מהמילה הראשונה.

אני חי ונושם את הספר בכל רגע נתון, כולל בחלק גדול מהסיפורים שלא הכרתי עד קריאתם.

הספר כתוב בעוצמה, ומעביר את התחושות החזקות של שבס,גם בימים ההם שנשמרים גם בזמן הזה.

מעבר להמלצה החמה לקרוא את הספר, אני מבקש להגיד לשבס, שבעת קריאת הספר, הבנתי את התחושות העזות של חבריי וחברות הפורום הזה. אחרי 25 שנים שיצחק רבין ז״ל  נרצח, מלווים אותנו הכאבים על האדם הגדול הזה שנלקח מאיתנו. אנשים כמו יצחק נולדים במספר מועט בכל דור אם בכלל. אנו מרגישים זאת בכל יום ואין אפילו עם מי להשוות.

כשאני קורא את הספר,התחושות הללו חזקות יותר ומתסכלות מאד.

אני מקבל  פרופורציות מחדש,נוכח כל האירועים סביב

תודה שבס

רוני רימון

שבס היקר,

תוך 24 שעות סיימתי לקרוא את סיפרך המרתק. גם השכלתי והרחבתי את ידיעותי על האירועים ההסטוריים, וגם התחזקה דעתי על אנשים מסויימים ועל היררכיות מסויימות (אכיפת החוק והמשפט..).

למדתי גם עליך ועל על אישיותך. הזדהיתי עם קווי פעולה לא מעטים שלך.

שורה תחתונה – מאד אהבתי.

בברכה, מכל הלב.

יובל פרנקל

עכשו אקרא אותו שוב יותר בעיון … הפרקים האישיים מאוד מרגשים …החיבור שלך לשואה , ימי הילדות וההורים החולים, ההתיחסות לבנות הזוג …. ההתייחסות לחברים …. הפרק על גינוסר גרם לי ממש לדמוע כי האיש היה ראוי ליחס הרבה יותר טוב משקבל ואתה מתקן פה עוול ( גם לי יש פה ספור על רבין …) ועוד ועוד ….קראתי קריאה ראשונה חוייתית … עכשו אקרא שוב קריאה מושכלת … אבל הספר מרתק, עוסק בעניינים הכי חשובים אבל כתוב באופן שקל לקרוא וזה הכי חשוב ….וכמו שאני יודע …. מגלה את הפן שאני תמיד ידעתי שיש בך … פן חברי ואנושי ….. עוד נעסוק בספר ….

שמעון יקירי. ברכות על הספר, הגיע הזמן לשמוע את קולך השפוי במדינה המטורללת שלנו!

(נשמח לארח אצלנו בפאנץ ליין, סידרה של אירועי השקה וחשיפה של הספר ולפתח דיון ברעיונות שבו שיובילו לשינוי!!).

בהצלחה!

בנצי ויינר

שמעון ידידי כל הלילה קראתי את הספר, מרתק ומדויק, הייתי שותף לדרכך וגאה להיות לצידך כחבר, תודה על הספר!!! –


שמעון יקירי. ברכות על הספר, הגיע הזמן לשמוע את קולך השפוי במדינה המטורללת שלנו!

(נשמח לארח אצלנו בפאנץ ליין, סידרה של אירועי השקה וחשיפה של הספר ולפתח דיון ברעיונות שבו שיובילו לשינוי!!).

בהצלחה!

פרופ׳ יעקב פרנקל

נגיד בנק ישראל לשעבר

שבס יקר; הרבה תודות על שזיכית אותי בקריאת הספר ״חבר״. מהרגע שהגיע לידי לא יכולתי להניח אותו עד שסיימתי את הקריאה. ספר חשוב! הפרספקטיבה שלך נותנת היבט מהימן על תקופה כה מכרעת. הספר מרתק, מהנה, מלמד, מצער, מרגיז, ומקומם- קוקטייל של רגשות. אתה מצליח לעשות צדק היסטורי לאיש נדיר זה, לפועלו ולגישתו. וככל ששקעתי בספר הרגשתי בעוצמה את תחושת האובדן האישי והלאומי. אני ממש שמח ומודה לך על שכתבת ספר זה. בנוסף, הקורא אינו יכול שלא להתרשם מתפקידך החשוב לאורך השנים כיד ימינו של המנהיג ששינה את פני ההיסטוריה של מדינת ישראל. כל טוב וחג פסח שמח.

יוסי פלד

שר לשעבר בממשלת ישראל ויו"ר חברת קו צינור אילת אשקלון

ספר שפורש תקופות דרמטיות של הארץ הזו, ומציג פרטים על איש מדהים שמינה אותי לאלוף צפון – הוא יצחק רבין. שבס הקיבוצניק האידאליסט מהגולן פותח דלתות עולם – ישבתי, פתחתי הספר, וקמתי רק שסיימתי הקריאה. איך אפשר לפגוש ברגישות שוב העבר הלא רחוק וכל כך מרתק! הספר החזיר אותי לתקופה מרתקת לכולנו – תודה!

רוני בר-און

לשעבר חבר כנסת, שר בממשלות ישראל ויושב-ראש ועדת החוץ והביטחון

את ספרו של שמעון שבס ׳חבר׳, קראתי במהירות רבה. בכל פעם שביקשתי להניחו מידי לזמן מה, הסקרנות והעניין שגיליתי במה שטמון בפרק הבא ״החזירו אותי לתלם״.

כמי שמכיר היטב ומבפנים את נבכי הפוליטיקה, וכמי שישב ליד שולחן הממשלה, שולחן קבלת ההחלטות, פעמים רבות החלטות הרות גורל, אני מעיד על הספר, ועל שבס, שהוא מביא סיפורים גדולים, מעניינים וחדשים, ובעיקר מהמקום הכי עמוק, הכי אישי והכי קרוב למקור.

כששבס כותב הוא אינו חוסך את מתק שפתיו או את שבט לשונו מאיש. הכל לפי העניין, והאיש.

ממש כפי שלא חסך את המחמאה ואת הביקורת הנוקבת כשדיבר.

שבס,רגיש, ועדיין פגוע, מטפל בעוצמה, ובלי כפפות, בכל תחנות חייו הסוערים. יכול שחלק מ׳המטופלים׳

ירוו נחת מהספר ויכול שהספר יהיה קשה לקריאה לאלה שאותם שבס מייסר בעטו. פרחים וקוצים.

אלה גם אלה ב׳חבר׳ הם, בראייתי, ״אמת מקיר תזעק״.

 זהו שבס. איש של אמת.

ניצה גינוסר

קיבלתי את הספר. אמרתי לעצמי נקרא איזה שני עמודים ונסחפתי. קריא ומרתק. קראתי את הקטע על יוסי. צובט וכואב.

יוסי פלד

ספר מרתק, קשה מאוד להיזכר בכל זה!!!!!!

מולה גבעתיים

מאחל לך המשך הצלחה עם הספר קראתי בעונג רב. היה לי מאד מענין בכל זאת תקופה שכולנו מאד מתגעגעים אליה ונקווה שנזכה לימים טובים יותר.

עדינה

הספר באמת קריא ומעניין ומאתגר

ופוקח עיניים

אבל מחדד ומדאיג כאחת

להיפגש עם אמיתות שהדחקנו

יואל

שמעון אני קורא את הספר ש לך עם דמעות בעיניים ואני רק בהתחלה. חבל שעוד לא המציאו את מכונת הזמן. כל כך הייתי רוצה ללחוץ על כפתור ולחזור לאותם ימים. אני מקווה שכולם יקנו ויקראו, גם בשבילך וגם בשבילו.

ברכות להוצאת הספר.

תמיד זוכרת לטובה את עשייתך הברוכה והמוצלחת.

שמחה שהעלית את הדברים על הכתב.

הכתיבה שלך מעוררת השראה.

הדמות הייחודית שלך מאד עוברת בה. זה מאד מרענן כל הכנות והישירות והאמת שלך.

והיה לי כיף לקרוא על הטיפול שלנו דרך המבט שלך, ובכלל… לא העליתי על דעתי שתדבר על זה. בקיצור, סחתיין

 

שמעון,

תודה על הספר, קראתי אותו בעניין רב, זכית לחיות חיים מרתקים ומלאי עשיה!

להשתמע

סיימתי את הספר.

הוא מרגש, עצוב, מצחיק לפעמים, אנושי ומספר את סיפור הארץ הזו

ויותר מהכל הוא מספר את הסיפור שלך. הלא יאומן. את יכולותיך, אישיותך הסוערת החכמה, המלאת תשוקה לעשייה ויצירה , הרגשתי קרובה אליך בכל דף ודף וכן, היו לא מעט קטעים שקראתי שוב.  ושוב. 

יש לי הרבה מה להגיד ולשאול -כשניפגש, אני מחבקת אותך קרוב אל ליבי. מרגישה שבהרבה מובנים אנחנו כל כך דומים… אבל גם בכמה דברים מאוד שונים (יש בך עזות מצח שלעולם לא תהיה בי למשל…) ואני מרגישה התרגשות תמידית שאתה ואני קרובים. 

אני גאה ומעריכה אותך כל כך.

ומרגישה את הקשר שלנו בעומקים ורבדים רבים כל כך…..

חנוך מקיבוץ אפיק

היי התחלתי לקרוא את הספר. נראה לי שאני לא הולך לישון עד שמסיים אותו. ענק.

ולוולה

ראש מועצת עמק הירדן ומזכיר התקמ לשעבר​

סיימתי עכשיו לקרוא את ספרך ״ חבר ״.

הספר ריגש אותי מאוד!!

ידעתי בזמן אמת על פעילותך ותרומתך הגדולה!!

הספר החזיר אותי לתקופות רחוקות, קן בורוכוב שהדרכתי שם והכרתי את חניכת הקן שהיא אישתי.

רבין שכה הערצתי ואהבתי והוא חסר לי מאוד!!

רמת הגולן שבה הייתי ב 68 שליח התנועה בנחל גולן.

שתיתי את הספר בצמא וזה כמובן לזכותך!!

הפרק האחרון סוף דבר צריך להיות למסמך חובה בבתי הספר!!

מסמך שאסור לנו לשכוח .

אני יכול עוד להמשיך, כי אני עוד בתוך אוירת הספר…

כל הכבוד ויישר כח!!

אורי סלונים

שמעון היקר, צוק העיתים נותן גם הזדמנויות ואכן יותר פנאי לקרוא ספרים. קראתי את סיפרך עד תום וכל עמוד בו החזיר אותי לימים משותפים במערכת הביטחון שבהם עסקתי בנושאים מקודשים ליד שרי הביטחון ויצחק רבין היה הראשון שבהם. נוכחותך ופעילותך לידו במשך השנים הייתה תופעה יוצאת דופן שלי הייתה מקור מדהים לטפל בעניין הכה חשוב של שבויי ונעדרי צה"ל.

סיפרך כתוב בשפה רהוטה, ישירה ו"דוגרית", שזה בעצם אתה, שבס יקר, אך יש בו גם עצב ותיסכולים בצד גאווה ענקית על השאר אותו עשית רוב חייך הבוגרים. מאחל לך הרבה בריאות להמשיך בעשייה עוד הרבה שנים טובות!

איילת נחמיאס ורבין

לספרו האוטוביוגרפי של שמעון שבס חיכיתי מאוד. לא רק בגלל הנגיעה האישית שלי והעובדה שחלק משמעותי מהתקופה שהוא עוסק בה עבדתי איתו, אלא משום שידעתי שהוא יציג בה תמונה לא שגרתית למה שקרה לנו לא רק מאז רצח רבין, אלא מאז שנת 1993 עת נחתמו הסכמי אוסלו ובצד זאת ש״ס נאלצה לפרוש מן הממשלה. זה אולי נראה מוזר לכרוך שני ארועים כאלה יחד, כאילו מדובר באותו סדר גודל היסטורי. אולם במונחים פוליטיים של מפלגת העבודה ומצבה דהיום, מדובר בשיקוף מלא לקרע הגדול שבין המרכז שמאל למפלגה החרדית-מזרחית-המתונה יחסית שהייתה ש״ס.

לא כל מה ששבס כותב הוא קל ונוח לעיכול. אולם גם אני הייתי לימים פוליטיקאית – ושבס הוא האחראי לדריסת הרגל הראשונה שלי בעולם הזה, שסירבה להיכנע לקוד ההפעלה שהמחנה רצה לכפות עלינו. לא הייתי מוכנה לשתוק כשהבנתי עד כמה אנחנו נתפסים שמאל קיצוני בכל פרמטר משמעותי: מדיני בטחוני, חברתי כלכלי ודת ומדינה; לא הייתי מוכנה לומר שמערכת המשפט מושלמת. היא טובה היא חזקה, אבל יש צורך גם לתקן אותה. לא חששתי לומר שאני קרובה יותר לתפיסה המשפטית של פרופ׳ גביזון, מורתי, מאשר לזו של הנשיא ברק.

אני מניחה שהזרעים לדבוק במה שאני מאמינה בו, גם אם הקשב יגיע באיחור, נזרעו אז.

קשה למצוא אדם שכתיבתו זהה לאופן דיבורו, אבל כך הדברים אצל שבס.

הוא מכעיס ולא מוותר לאף אחד ולא תמיד קל לקרוא כשחץ מכוון (בהשאלה כמובן) אל ליבן של פרסונות מרכזיות בהוויה הפוליטית הישראלית של 30 השנים האחרונות. אבל לצד המורכבות, הסיפורים שמעולם לא סופרו או אלה שלא סופרו כך, שואבים אותך לחלוטין לתוך ישראל שלפני הרצח ואחריו.

בנימה אישית, התרגשתי מאוד מסיפורים שהיה לי חלק בהם ושולבו בספר. הזמן שחלף אינו מקהה את הזיכרון העז, את תחושת הכאב והאהבה הגדולה של שבס לישראל למרות המשפט המפורסם שטבע באותו לילה ״הלכה לי המדינה״.

בספרו ״חבר״ הוא חוזר ומנסה להציב מראה למדינה האהובה שלנו. מראה כמו מראה, אינה תמיד נוחה – הקמטים, הכתמים השיבה בצדעיים ששום צבע אינו מסתיר באמת. ולמרות זאת, חשוב מאוד לקרוא את הספר.

גדי אונגר

סיימתי עכשיו לקרוא את הספר שלך ומאד נהנתי! יישר כוח ענק על המון דברים טובים וגדולים שעשית.

חלקתי גם עם אבא (רמי) את הנאתי מהקריאה  והוא שולח לך חיבוק חזק.

זיו תירוש

הי שמעון. כאן זיו תירוש, בן הזוג של חדוה. סיימתי לקרוא את הספר שלך בשקיקה ואני ממש מצטער שהוא נגמר….לא יכולתי להניח אותו….יש בו שילוב מנצח של סיפור חייך המרתק עטור עשייה כה משמעותית יחד עם היסטוריה כה סוערת ומרגשת של ישראל, יחד עם ככ הרבה ארועים ושמות שכולנו מכירים, כל זה בתקופה שלרגע היתה בה תקווה כה גדולה….זה עומד כעת כמראה כואבת אל מול מצב המדינה והנהגתה . הכתיבה קולחת בעיני ומדוייקת. לא היה רגע אחד מעייף עבורי. התרשמתי מאד גם מהכנות והאכפתיות בהן כתבת, גם לגבי יריבים. ספרך מעלה דאגה אמיתית אל מול כוחו של בית המשפט ואני למד ממנו שהטענות של ביבי, לצערי, הן לא רק מניפולציה שלו וזה מדאיג מאד כמובן.

אתה מזכיר בספר מספר אנשים שאני מכיר אישית. גם נח כינרתי שהיה בסיירת עם אבא שלי, גם אלקנה הרנוף, חבר ילדות של אבא משדות ים (ושחלקת הקבר הממתינה לו בקיבוץ צמודה לאבי…) וגם טל זילברשטיין שהיה חברי הטוב ואשר הקמנו את דור שלם יחד בסלון ביתי ברח' שלמה המלך ואני זוכר את טל חוזר מפגישה ראשונה איתך ו…הופך לאדם אחר ובחרתי לא להמשיך איתו במסע….ולסיום…התרשמתי מאד שהנסיון רב השנים שלך בעבודה עם רשויות בארץ ובעולם יכולה לתרום ל Refundit, הסטרט אפ שלי. אני עובד מול ממשלות באירופה כמובן…אם יכול לעניין אותך, אשמח שנדבר על זה. זהו.

אז תודה על הספר ותשמור על עצמך בטירוף הזה. דש חם!!!

מאיר אמסלם מזרעית

נהנה מאוד מהספר. אגב, אני נוסע בכביש עוקב לזרעית מדי שבוע ומספר למי שיושב ליידי:

הכביש הזה נבנה ביוזמת שבס.

אשריך עשית חייל עם מנהיג ענק רבין.

לסמן יעקב

שמעון

קיבלתי את הספר חבר

 הבוקר

וכעת סיימתי

כל היום הייתי מנותק  סגרתי את הנייד ואת הרדיו

וקראתי בשקיקה

את חייך ואת חיי

באותה רציפות לאורך כל קריאת הספר

גם בכיתי וגם מועקה קשה בחזה

על איך הלכה

המדינה

חיבוק עמוק

אוהב

גיא רוזן

שבת שלום שבס יקירי,

קורא את הספר שלך בשקיקה רבה וגם עם לא מעט כאב לב. כרגע בעמוד 200 לערך. ההשוואה בין רבין ובין מה שהצלחתם לעשות בשלוש שנים לבין ההוא מהמרפסת ומה שהוא וחבורת הזבל שלו עושה בעשר השנים האחרונות ובפרט בתקופה האחרונה, היא פשוט בלתי נסבלת.

אעדכן בסיום הקריאה.

ד״ש חמה, גיא

אביחי מגידיש

חייב להגיד לך שקראתי את הספר שלך ומרוב שהיה מרתק קראתי אותו בכמעט "וואן שוט"… ממש היה מעניין וטוב גם להכיר אותך ואת פועלך (לא הכרתי אותך לפני) ואת הצדדים ברבין למרות שאני מהצד הימני של המפה ותמיד הסתכלתי על מה שרבין עשה כטעות, אך הספר ממש מסביר את השיקולים והיום אני מסתכל על רבין כגיבור. קראתי גם את הרומן שלך עם הפרקליטות ובית המשפט ואני מסכים איתך ב-100% – בימינו אנו, אנו רואים כמה הפרקליטות ובג"ץ שיכורים מכוח ועושים את אותם הדברים היום. בכל אופן, תודה על הספר.

אמיר תדמור מירושלים

סיימתי עכשיו קריאת סיפרך.מרגש ומרתק.יישר כוח.כל הכבוד.

הגילוי ששלום ואך מקרית ארבע אמר לך כבר ב 1987 שירצחו את רבין  ממש מטלטל עבורי. לא יאומן.

מירה טל (בן יעקב)

שבס היקר,

סיימתי זה עתה את הספר שלך. רוצה לספר לך מה קרה לי כשקראתי אותו:

בחלק הראשון של הספר החזרת אותי לתקופת נעורי כבת למשפחת בן יעקב, קראתי את הדברים עם דמעות בעיניים מהזכרונות והגעגועים שעלו לי לאותה תקופה.

החלק האמצעי של הספר,על פעילותך עם רבין, עשה לי סדר והשלים לי ידע על אותה תקופה וקראתי את החלק הזה בעניין רב.

את החלק האחרון על משפחתך קראתי בהתרגשות.

אני מרגישה שמכירה היום את שבס לא רק כשם וכחבר של שרול אלא כ-אדם שמאד מכבדת.

קריאת הספר היתה חוויה בשבילי.

ועל כל אלה רוצה להגיד תודה רבה.

שירית ואסא כשר

ספר חשוב מאוד לנו ולדורות שלא ידעו את יצחק. כתוב מעניין ובנימה אישית נוגעת ללב. צחקתי איתך בחלק מהמקומות ובכיתי איתך באחרים. ספר קל לקריאה אבל לא שטחי בכלל. בנקודת האיזון הנכונה. תודה!! מקווה שבספר הבא תמצא גם תקווה.

הוד דנינו

חייל בן 21

שמעון שבס חבר – ספר על אדם מעורר השראה שעבד עם אדם מעורר השראה. אני עוד לא נולדתי כשרבין נרצח והספר לימד אותי כל כך הרבה על אותה תקופה. מדהים בעיניי כמה דברים ממשלה יכולה לעשות ב4 שנים דבר שבעיניי כיום נתפס כבלתי אפשרי. היכולת של שבס להזיז תהליכים ולגרום לדברים לקרות מעוררת השראה. הכתיבה קצבית וכיפית וכל פעם שפיתחתי את הספר לא רציתי לסגור אותו. ממליץ בחום